De schoenen van Hoka One One vallen op. De dikke zool springt direct in het oog. Het Franse merk heeft zich gespecialiseerd in hardloopschoenen met enorme demping en goede responsiviteit. Niet voor niets betekent de naam Hoka One One ‘flying over the earth (Maori).
Minimal vs fatties.
Even een terugblik naar een eerdere review die ik schreef voor een andere schoen van Hoka One One. Want deze voorkennis is wel handig om te weten of dit type schoen bij jou past.
Enige jaren geleden werden we gewezen op minimalistische schoenen. Een back-to-basic beweging was in gang gezet. De voordelen van een voorvoet- of middenvoetlanding zouden mede zorgen voor minder blessureleed en een hogere loopsnelheid. Maar is deze loopstijl wel geschikt voor de gemiddelde loper? Een onderzoek in Amerika door SportsOneSource heeft uitgewezen dat de verkoopcijfers van minimalistische schoenen terug loopt. Een oorzaak hiervan ligt in het feit dat lopers meer en meer na gaan denken over hun eigen mechanisme en wat nu voor hen werkt. Minimalistisch blijkt niet voor iedere loper de oplossing te zijn.
Aan de andere kant kwam er een andere ontwikkeling op gang die zo ongeveer het tegenovergestelde was van de minimal golf: maximal, high cushioning, fat en energie teruggave. Hoka One One behoort overduidelijk tot deze categorie en ondertussen heeft het merk een hele range aan schoenen op de markt gebracht. Van schoenen voor training tot wedstrijd en van weg tot trails, maar allemaal met dezelfde opvallende dikke zool.
Het is dus heel persoonlijk wat jij als loper fijn vindt, maar ben jij bij voorkeur een minimalistische loper, dan denk ik niet dat je warm loopt voor deze schoen.

Hoka One One Clifton 3
Dit keer testte ik de Clifton 3. Een neutrale schoen met een veelzijdig karakter. Hij is licht van gewicht en geschikt trainingen op de weg.
Ik begin al een beetje gewend te raken aan het lompe uiterlijk van de schoenen van Hoka One One. De zool is bij alle schoenen een duidelijk kenmerk en heeft meestal een contrasterende kleur ten opzichte van het bovenwerk. De dikte van de zool bij de hiel van de Clifton 3 is 28mm en bij de voorvoet 23mm.
Met de schoenen in mijn handen was de eerste constatering dat ze een stuk lichter zijn dan dat ze er uit zien. Ze ogen kolossaal, maar mijn maat 40 doet 233 gram en de Clifton 3 weegt daarmee lichter dan bijvoorbeeld de Adidas Ultra Boost of de Asics Dynaflyte.
De middenzool is eigenlijk tweeledig en bestaat een EVA constructie van een responsieve laag met daar bovenop een dempende laag. Deze combinatie moet zorgen voor een responsieve pas. De buitenzool is voorzien van duurzame rubberen zones.
Type: neutraal
Gewicht: 233 gram (dames maat 40)
Drop: 5 mm

De test
Het eerste wat mij opvalt is de leest van de schoen als ik hem aan heb. Zo groot als dat de schoen oogt, zo aangesloten valt hij om mijn (smalle) voeten. Van bovenaf gezien heb je trouwens niet het idee dat je op een hele dikke zool staat. Ik ben ook verbaasd over het lage gewicht van de schoenen, want ze doen nauwelijks onder voor mijn wedstrijdschoenen, terwijl de Clifton 3 heel wat meer demping biedt.
De Clifton 3 is een neutrale schoen, maar geeft me verrassend genoeg best wat steun aan de voet. De schoen oogt niet alleen stevig, maar is dat ook. De hielkap omsluit het hielbeen goed, zonder te drukken of te irriteren. Het naadloze bovenwerk is vrij flexibel en vormt zich naar de voet.

En nu… de weg op! De demping voel ik direct! Nu ben ik zelf schoenen met demping gewend, maar dit is demping van een andere orde. Ik heb de schoenen getest in duurtrainingen afgewisseld met tempo’s, alles op verharde ondergrond. Het valt me op dat op oneffen ondergrond je, ondanks de dikke zool, toch grondgevoel houdt. Ik voel duidelijk als ik op een oneffen ondergrond, stoeprandje, scheve tegel, etc. sta. Misschien niet zo direct als bij schoenen met een minder dikke zool, maar het grondgevoel is wat mij betreft positief.
Wat me nog meer opvalt is de responsiviteit van de schoen. Alhoewel ik het gevoel heb met mijn voorvoet half in de insole weg te zakken, lijkt er geen energie in mijn landingen en afzet verloren te gaan. Ik ben een voorvoet-/middenvoetlander en merk dat ik lekker soepel kan lopen met deze schoenen en gemakkelijk mijn standaard pace kan lopen. Het wegzakken in de insole zelf ervaar ik wel als een beetje storend. Ik voel het bij iedere stap en dat zorgt dat ik er constant alert op ben.
Mijn tempoblokjes vind ik wat minder op deze schoenen. Dat heeft enerzijds te maken met het wegzakken van de voet in de insole en anderzijds met de natte ondergrond tijdens één van de runs. Ik heb het idee bij iedere aanzet tot tempo een beetje te glijden over het natte asfalt bij de afzet, wat me tegenhoudt om volle kracht af te zetten.
De demping heeft nog een groot voordeel: het zorgt voor minder druk op de gewrichten en spieren. Nu zijn mijn onderbenen de laatste tijd wat gevoelig, wat ik vooral merk in het enkelgewricht en de kuitspieren. Maar ondanks dat ik vóór de training nog verging van de spierpijn in de kuiten, had ik er tijdens het lopen totaal geen last van en waren ze na de training zelfs meer ontspannen dan ervoor.
Conclusie
Niet iedere loper zal even gecharmeerd zijn van een zool met heel veel demping, maar zeker voor neutrale lopers die extra demping kunnen gebruiken (ontzien van druk op gewrichten, zware lopers, lopers met blessureleed, etc) zouden de schoenen een uitkomst kunnen bieden. Ik ben van mening dat dit lichtgewichtje vooral goed voor de dag komt tijdens de duurtrainingen.
Speciale ProRun Actie t/m 19 maart
De Hoka One One Clifton 3 is verkrijgbaar voor een adviesprijs van € 130,-, maar via deze actie betaal je deze week maar € 89,95. Ben je ProRun lid? Dan krijg je nog eens 5% extra korting!




