“Ik kon niet vertrouwen op mijn eigen lijf”

Op jonge leeftijd noodgedwongen in de overgang

Hardlopen is veel meer dan een sport. Hardlopen is een middel om nieuwe dingen te ervaren en nieuwe dingen te ontdekken. 

Annie is een fanatieke hardloopster, maar moest noodgedwongen in 2015 een stapje terugnemen toen ze geopereerd werd. Op jonge leeftijd werd haar baarmoeder verwijderd. “De nasleep daarvan was erg heftig en het herstel heeft lang geduurd”. Annie liep daarvoor regelmatig hard, maar heeft bijna zes maanden niks kunnen doen vanwege buikpijn en een heftige reactie op de narcose. ProRun sprak de 36-jarige hardloopster uit Lelystad over haar passie voor hardlopen en haar herstel.  

Door de drukte van haar baan zocht Annie een uitlaatklep, maar een sportschool was niet haar ding. “Ik wilde iets doen, want ik hou wel van lekker eten.” Ze besloot daarom te gaan hardlopen. “De eerste paar kilometer vond ik verschrikkelijk. Ik dacht dat gaat nooit wat worden.” Maar Annie hield vol en merkte al snel dat ze goed ging voelen door te lopen. 

Annie wilde zichzelf ook steeds verbeteren op tijd en afstand en besloot op nieuwsjaardag een halve marathon te lopen. “Ik had voor mezelf gesteld dat ik in 2015 de halve marathon zou lopen.” Elk jaar had Annie namelijk de Bruggeloop van 15 km en de Rotterdam Ladiesrun gelopen, maar ze wilde nu een nieuwe uitdaging. “Ik voelde me lekker fit en het was prachtig weer, dus ik heb mijn hardloopschoenen aangetrokken en ben vertrokken.” Op nieuwsjaardag liep Annie met gemak 21 km hard en had ze haar doel behaald. 

Maar ook al was Annie zo gezond bezig, ze had veel lichamelijke klachten en buikpijn. “Geen dag ging voorbij zonder buikpijn. Met hardlopen ben je zo fysiek bezig, maar dat werd toen steeds minder. Als je heel de dag pijn hebt, vreet dat ook energie. Mijn lijf wilde gewoon echt niet meer.” Daarnaast was ze continue ongesteld. “Ik kon gewoon niet meer vertrouwen op mijn eigen lijf.” Op jonge leeftijd bleek dat Annie haar baarmoeder verwijderd moest worden. “Voor mij was het een opluchting dat dit de oplossing was. Daarnaast heb gelukkig ik al twee fantastische kinderen.”

Maar de operatie en herstel viel zwaar. “Het was een hele heftige operatie en ik moest ook heel lang herstellen. Het is ook pittig, want je bent 36 jaar en dan kom je al in de overgang. Je krijgt alle klachten van een ouder iemand, maar je voelt je wel hartstikke fit en jong.” Ook kreeg Annie last van paniekaanvallen en vermoeidheid. Ze had moeite om veel mensen om zich heen te hebben en vond het lastig om naar buiten te gaan. “Het was een drempel, maar ik ben wel naar buiten gegaan.” 

Na Annie haar operatie wilde ze graag weer meedoen aan de Rotterdam Ladiesrun. “Ik heb de traditie om elk jaar mee te doen en dat was mijn motivatie om weer te beginnen. Als je iets wil dan moet je ervoor gaan.” Daarnaast werd ze ook vanuit het ziekenhuis aangeraden om weer te gaan hardlopen. “Het was in het begin heel erg pittig, maar het was zo’n bevrijding om weer te kunnen lopen.” 

Stapje voor stapje bouwde Annie het lopen weer op. “Ik heb me heel eigenwijs weer ingeschreven voor de Ladiesrun, want dat is toch een stok achter de deur.” In juni heeft ze haar doel dan ook gehaald en 7,5 km gelopen tijdens de Ladiesrun. “Dat heeft me echt geholpen en gestimuleerd om door te gaan.” Daarna heeft ze zichzelf ook ingeschreven voor de Dam tot Damloop die ze volgende week loopt.  

Door haar operatie is Annie ook veranderd als hardloopster. “Voorheen was ik veel meer bezig met snelle tijden halen. Nu zoek ik juist de ontspanning in het lopen. Het hoeft voor mij allemaal niet per se zo snel. Ik loop een stuk relaxter.” Daarnaast vindt Annie dat ze door het hardlopen als persoon is veranderd. “Ik leef wat bewuster. Ik kijk naar wat ik eet en wanneer ik ga lopen. Hardlopen motiveert mij.” 

De beste looptips en inspirerende artikelen elke vrijdag in je mailbox?

Meld je aan voor onze nieuwsbrief en mis niets!

Meer uit Inspiratie